Fajna ferajna- Monika Kowaleczko-Szumowska

Jako nauczyciel historii ,uważam iż powinnam zapoznawać się z literaturą dziecięcą i młodzieżową, dotyczącą właśnie tematów historycznych. Książka pt. ,,Fajna ferajna” jest to zbiór ośmiu krótkich wspomnień dzieci z Powstania Warszawskiego. Wszyscy przeżyli powstanie , inaczej nie opowiedzieliby tego wszystkiego autorce książki, już jako dorośli ludzie. Pozycja ta napisana jest prostym językiem, a co ważne trudniejsze słowa są  wyjaśnione. Wojna przedstawiona jest tutaj z punktu widzenia dzieci. Gdybym nie znała treści książek, iż jest to być może jakaś powieść o grupce przyjaciół. Jednak po okładce od razu wiemy czego ona dotyczy. Bohaterami książki są : Mirek (10 lat), Jaga (17lat), Jureczek (9 lat), ,,Miki” (13 lat), Kazimierz (14 lat), Basia (13 lat), ,,Hipek” (14 lat) i Halusia (10 lat). Mimo tak niewielu lat stawiły czoło żołnierzom Wehrmachtu, miały ogromną siłę i odwagę ,której nie jeden z Nas bardzo może pozazdrościć. W sumie to sama nie wiem jak bym  się zachowała w przypadku wybuchu wojny.

Książka ta ukazuje nam oraz naszym dzieciom prawdziwe historie, ale w sposób łagodny i delikatny, aby nie wystraszyć dzieci grozą i okrucieństwem wojny. Polecam książkę przede wszystkim nauczycielom jak i rodzicom.

Inne historie możemy przeczytać na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego. Z tego co wiemy to autorka właśnie z tej bazy szukała inspiracji i ciekawych historii do napisania swojej książki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s